Концертът бе на 10 март 2025 г. в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“.
РОБЕРТ ШУМАН – КЛАВИРНО ТРИО №1, ОП. 63
1. Mit Energie und Leidenschaft
2. Lebhaft, doch nicht zu rasch
3. Langsam, mit inniger Empfindung – Bewegter Tempo I
4. Mit Feuer – Nach und nach schneller
Концертът ни помете „Mit Energie und Leidenschaft” от Клавирното трио №1, оп. 63 на Р. Шуман. Душичката на виолончелото ги поде с порива на младостта на композитора и „ритмичните изненади“ оредяваха гъстата грива на лъка. „Безкрайният копнеж“ се оглеждаше в маневрите на цигулката, а пианото го отнасяше каскадно към съпътстващите го „самота и съмнение“.
ЛОРА АЛ-АХМАД – КЛАВИРНО ТРИО „ИРМИНДЕН“
1. Прогонване на змея
2. Газене на подници
3. Приспивната песен на вълчето
4. Огнен ритуал
5. Женски заклинания
6. Появата на змея
На рождения й ден, прозвуча и Клавирно трио „Ирминден“ на композитора, Лора Ал-Ахмад. Тя беше в залата. Преживяваше интерпретацията от сцената, която живо експонираше светлосилата на основната тема върху композицията. През три инструментални партии блендата запечатваше „извиването на змии“ и ритуалността по Ирминден. Клавирното трио черпеше от богатството на българския фолклор, разполагайки се в самобитните му мотиви. Пластичното разполагане идваше от наклона на творческия почерк на композитора. На места прозираше стремеж към сродяване с фолклорната жизненост.
ДИМИТРИЙ ШОСТАКОВИЧ – КЛАВИРНО ТРИО №1, ОП. 8
Клавирното трио №1 на Д. Шостакович бе неговата „неутолима тъга по идеала“ в годините на юношеството. И в концертната вечер тази неутолимост бе предадена в пълнота. Тук следва да ме продължат младите музиканти, които бяха напълнили догоре концертната зала на НМА. При това, някои от тях бяха довели и инструментите си да „я“ чуят.
Фотограф: Кръстьо Атанасов